Šta je mastitis?
Mastitis je upala tkiva dojke. Spolja najčešće izgleda kao čvorić, a može se videti i crvenilo i praćeno je bolom. Može da zahvati deo jedne dojke, celu dojku ili obe dojke.
Koji su njegovi uzroci?
- Začepljenje mlečnog kanala – mleko ne može da protiče slobodno;
- prepunjenost zbog neadekvatno ispražnjene dojke.
Šta da radimo da ne dobijemo mastitis?
- Odmarajmo se;
- vodimo računa da položaj bebe na dojci bude pravilan;
- ne pravimo velike razmake između podoja;
- ne nudimo flašicu nakon podoja;
- ne koristimo lažu;
- nosimo udoban pamučni grudnjak;
- spavajmo u položaju pri kom nećemo nagnječiti dojku.
Šta da radimo kada ga dobijemo?
- Stavljajmo tople obloge – prepeglanu ili toplom vodom natopljenu tetra-pelenu;
- tuširajmo dojke toplom vodom;
- uronimo dojke u toplu vodu;
- nežno masirajmo pogođeno tkivo dojke.
U toku ovog procesa može da se desi da mleko samo krene i na taj način se u dojkama smanjuje napetost i bol.
Podoj
- Pre podoja: tople obloge privijamo uz bolno mesto;
- tokom podoja: strogo vodeći računa o pravilnom hvatu i položaju tela bebe, dojimo, i uz to nežno masiramo kritična mesta;
- posle podoja: stavljamo hladnu oblogu (pokvasimo tetra-pelenu hladnom vodom) ili koristimo obloge od listova kupusa (oni ne treba da dolaze u dodir sa sluzokožom areole i bradavice);
- tehnika podoja: pored toga što ćemo voditi računa o pravilnom hvatu i položaju bebinog tela, možemo primeniti i „alternativne“ poze za dojenje pri kojima će, dok „balansiramo“ iznad bebe četvoronoške, dojke „visiti“ tačno iznad bebinih usta kako bi nam gravitacija pomogla da se mleko slije u bradavice, a bebina brada neka bude uperena u bolno mesto.
Šta će nam još olakšati tegobe?
- Beba da sisa što češće; prvo nudimo bebi da sisa iz obolele dojke, pa onda iz zdrave; razmaci ne bi trebalo da su veći od 2 sata;
- dojke raskomotiti da odeća ne steže njihovo nežno tkivo.
Šta da ne radimo kada ga dobijemo?
- Ne prekidati dojenje; naprotiv, dojenje je poželjno u ovoj situaciji;
- ne ukidati noćne podoje.
Ukoliko ove mere ne pomognu, a mamino opšte stanje se pogoršava, neophodno je javiti se lekaru (ginekologu).
Bojana Stojanović Rosić, savetnica za dojenje na obuci
3 Comment
Ja sam dva puta imala mastitis zbog hiperlaktacije. I to u prvih dva meseca dojenja. Dodala bih nešto, zbog onih mama koje imaju ovaj problem. Kod mastitisa može da se pojavi temperatura i to visoka. Temperatura može da vam skoči i preko 40 i to vrlo brzo, zato je bitno da, čim osetite da se prave tvrde grudve ili da je dojka na nekim mestima izrazito crvena, kao kad izgorite na suncu, odmah reagujete! Pored svega što je navedeno u tekstu, preporučila bih “recept” koji mogu slobodno da tvrdim da je najefikasniji od svih preporučenih. Uzmite glavicu kupusa, odvojite cele listove, prekrijte ih pelenom i pređite peglom preko njih (opeglajte ih) i tim toplim listovima obavijte dojku (ALI NIKAKO PREKO AREOLE). kad se listovi ohlade zamenite ih novim, takođe opeglanim, toplim. Kupus je čudotvorac za ovakve stvari. Izvlači toplotu i odčepljuje zapušene kanale. Svakako mislim da je bitno da se obratite lekaru (ginekologu). Moguće je, kao što je kod mene bio slučaj, da mastitis ne može da prođe zbog izmlazavanja. Čim sam prestala da se izmlazavam prestao mi je mastitis. Jer izmlazavanjem podstičete laktaciju a ako su kanalići zapušeni dolazi do začepljenja i upale. Bebu možete da dojite i ako imate temperaturu, meni su rekli do 39 stepeni, pa sam tako i radila i nije bilo nikakvih problema. Pila sam febricet za skidanje temperature jer je on bezbedan za bebu i primala sam penicilinske injekcije zbog upale. Takođe bih dodala da je bebi teško da izvuče mleko kroz začepljene kanale pa morate biti uporni. Ako krenete da dohranjujete bebu AD formulom, možete kasnije da prekinete sa dojenjem jer je bebi lakše da cucla na cuclu neko da vuče mleko preko bradavice. Neke bebe se posle ulenje pa neće da sisaju. Sa masažom budite umerene, tj. masaže moraju biti što laganije da ne biste povredile tkivo. Za kraj >> NE ODUSTAJTE, to tako brzo prođe da ne možete da verujete iako je vrlo mučno i bolno iskustvo. Ako vam je podstrek, ja sam moju devojčicu dojila PUNE dve godine, mastitis me nije sprečio, a ne mora ni vas koje imate taj problem. Srećno!
I još nešto, nemojte mnogo tečnosti da unosite u tom periodu, samo po malo, koliko da niste žedne. Voda, sokovi i uopšte tečnost utiče na povećanje laktacije i sve što sadrži vitamin B.
Ja sam mama sedmomesecnih blizanaca. Imala sam mastitis jos od prvih dana porodjaja, bez obzira sto sam se redovno izmlazavala i dojila decka. Dojke su bile upaljene, bradavice izgrizane i redovno pod temperaturom. Masirala sam se nezno, tusirala toplom vodom, stavljala obloge od kupusa, potapala dojke u toplu vodu i primala inekcije. Nista nije pomoglo. Dok nisam otisla kod svog ginekologa koji mi je grubo (najblaze receno) izmasirao dojke, a zatim iznad lavaboa dooobro stiskao. Brojala sam sve zvezde i mrstila se, ali je tek tada mleko krenulo kako treba. Islo je u nekoliko mlaza odjednom, dugo kao kad pustis crevo. Hvala Bogu, ta agonija je prosla. Dugo sam imala mleka za oba blizanca, medjutim sada posto samo jedan sisa, ne luci se dovoljno mleka za drugu bebu, tako da jednu bebu dohranjujem, a druga i dalje sisa. Ali mi to ne pada tesko, jer bi mi bilo teze da istovremeno dojim dvoje, narocito nocu.
Moje dete sada ima 13 godina. U periodu dojenja, koje je trajalo 2,5 godine imala sam 3 x mastitis, koji je svaki put lečen antibioticima, ček treći put i injekcijama. Prvi mastitis se desio u porodilištu,zbog velikog priliva mleka, a nedovoljnog dojenja. Izmuzanje nije bilo dovoljno, tako da je došlo do otvrdnuća u delovima dojki, čak i crvenila. Bolovi su bili nepodnošljivi. Međutim, znanje o vrednostima i dobrobitima prirodnog dojenja i sam osećaj da je činim pravu stvar, su mi pomogli da prevaziđem te teškoće i nastavim sa dojenjem. Dete i ja smo i dan danas savršeno zdravi. Hvala Bogu da sam imala priliku da doživim ČUDO dojenja. Dete, koje se tek rodi i ništa ne zna , osim da otvori ustašca i krene prema dojci, je jedno od najlepših čuda, koja sam videla. Čak i kada nismo bili zajedno, nadolazak mleka značio je da je moje dete gladno… Ta posebna veza, koja se stvori između majke i deteta u tom periodu, kako su mi govorile mama, baka i tetke, zaista ostaje celog života. Zahvalna sam za to!:)