Relaktacija je proces ponovnog stvaranja dovoljne količine mleka, koja je potrebna da se nahrani beba, nakon određenog perioda kada beba nije sisala. Postoji mnogo razloga zašto mame žele da ponovo uspostave laktaciju, a neki od njih su prerano odvikavanje bebe od dojke, beba ima problema od formule koju pije, problem medicinske prirode, mama se predomislila u vezi prestanka dojenja, mama želi da se vrati na isključivo dojenje.
Na pitanje kada je kasno za relaktaciju, nema jednostavnog odgovora. Dužina trajanja procesa relaktacije zavisi od mnogih činioca. Svaka mama i svaka beba su drugačije, ali iskustva pokazuju da mame koje žele da se vrate dojenju iz emocionalnih razloga uglavnom imaju više uspeha sa relaktacijom od mama koje se ovom procesu posvete jer žele da povećaju količinu mleka. Oko 75% mama koje započnu proces relaktacije ima pozitivno iskustvo na kraju. Ali nemojte da dozvolite da vas brojke obeshrabre jer čak iako ne uspete da potpuno povratite potrebnu količinu mleka, važno je znati da je za bebu svaka kap vašeg mleka dragocena.
Pitate se da li je previše kasno? Podaci govore da nikada nije kasno, ali najviše šansi za uspeh imaju mame beba koje imaju manje od 3 meseca tj. što je beba mlađa to su veće šanse za uspeh. Bebe koje su već sisale uglavnom lakše ponovo prihvataju dojku. Proces relaktacije nekada nije lak, a mi za vas imamo nekoliko saveta kako da prođe što jednostavnije:
- Posvetite barem dve nedelje ovom procesu, neka dojenje u tom periodu bude vaša jedina briga.
- Uzmite u obzir činjenicu da je vreme potrebno za relaktaciju uglavnom jednako vremenu koliko dugo beba nije sisala. Nemojte očajavati ako beba u početku ne prihvata dojku. Opustite se i probajte ponovo.
- Samo polovina žena od onih koje započnu relaktaciju nakon mesec dana dostigne punu proizvodnju mleka, ostale mame uglavnom moraju da nastave da koriste formulu, ali neka vas to ne obeshrabruje. Kada beba bude spremna za nemlečnu hranu, flašicu adaptiranog mleka možete zameniti obrokom nemlečne hrane i nastaviti da dojite najnormalnije.
Kako bi trebalo da izgleda relaktacija u početku:
- Nudite bebi dojku na svaka 2 do 3 sata. Ako se beba ljudi i odbija, nemojte insistirati već nahranite bebu, pa kasnije pokušajte ponovo.
- Ponudite bebi obe dojke.
- Ukoliko beba ne želi svaki put da prihvati dojku vi se tada izmlazajte da biste podstakli proizvodnju mleka.
- Dojite bebu pre, posle ili između hranjenja, koliko god ona želi, bez obzira koliko je adaptiranog mleka popila.
- Kada beba prihvati dojku i počne lepo da sisa, počnite da smanjujete količinu mleka u flašici za po 10 ml dnevno.
- Uzmite u obzir da tečnost iz flašice teče brže nego iz dojke pa zato koristite cucle za flašice za sporijim protokom.
- Ako koristite varalicu, zamenite je dojkom.
U periodu relaktacije je veoma važno pratiti broj mokrih pelena, da biste bili sigurni da beba dobija dovoljno mleka. Trebalo bi da ih bude najmanje 6.
Kako se bude povećavala količina mleka u dojkama, a količina formule smanjivala primetićete da se boja, mekoća i miris bebine stolice menja.
Pratite rast i razvoj bebe.
Kako vreme bude prolazilo i količina mleka u dojkama se povećavala, mama može da primeti još neke promene:
- dojke postaju punije i osetljivije
- areole mogu da potamne
- dešavaju se promene raspoloženja zbog hormonskih promena koje se dešavaju u vašem telu
- ukoliko ste dobile menstruaciju može se desiti da vam se ciklus poremeti
- količina mleka se može malo smanjiti, a dojke mogu postati osetljivije u periodu pred samu manstruaciju.
Kako će se vaša beba ponašati tokom relaktacije nije moguće znati. Svaka beba je drugačija. Neke bebe brzo prihvate dojku, neke ne. Dojenje može jednog dana ići dobro, narednog loše. Dojenje je timski sport u kome učestvuju i mama i beba, pa ako vaša beba jednog dana odluči da ne želi da sarađuje, nemojte odmah odustati. Probajte sutradan ponovo. A ovo su neki od saveta koje mame obično dobiju od nas:
- nudite bebi dojku kada nije previše gladna
- premažite areolu i bradavicu vašim mlekom, da bi je beba lakše prihvatila
- dojite je kad je pospana i opuštena ili kada tek počne da se budi
- probajte da je podojite u kadi, u toploj kupki ili ispod tuša
- dojite je dok šetate
- podojite je u zamračenoj sobi ili prostoru u kome nema jakih spoljašnjih nadražaja
- dojite je u marami za nošenje uz kontakt koža-na-kožu
- dozvolite bebi češći kontakt koža-na-kožu
- provedite više vremena u maženju sa bebom
- koristite maramu ili sling da bi beba što više bila uz vas između podoja
- stavite bebu da spava pored vas
- pričajte, pevajte svojoj bebi
- neka dojenje bude lepo iskustvo i za vas i za bebu
- budite strpljivi
- koristite sistem za relaktaciju, tj. dohranjujte bebu dok ona sisa
Pratite vašu bebu. Vi ste osoba koja sa njom provodi najviše vremena pa ćete tako i znati šta od svega navedenog može da bude od pomoći. Ako vam je potrebna podrška ili još neki savet možete doći na neku od naših radionica ili pozvati telefone našeg savetovališta i razgovarati sa našom dežurnom savetnicom. Relaktacija nije lak proces, ali svaka dodatna kap majčinog mleka koju beba dobije za nju je dragocena. Srećno!
Autor: Milena Popević, savetnica za dojenje